Ako vybrať elektronickú opatrovateľku alebo monitor dychu?

Dobre vybraná pestúnka alebo monitor dychu vám ušetria cesty do detskej izbičky. Bezpečne informujú o stave bábätka a v prípade modernej pestúnky aj o teplote v miestnosti. Okrem zvukového prenosu si môžete priplatiť aj za obrazový. Videopestúnky sú v súčasnosti obľúbeným pomocníkom nielen v domácom prostredí, ale aj na cestách. V radcovia sa preto zameriame na podrobný výber tej správnej pestúnky alebo monitora dychu v závislosti na vašich požiadavkách.

Pestúnka vám umožní mať neustály dohľad nad spinkajícím bábätkom

S čím začať

Pestúnka, alebo monitor dychu?

Zásadný rozdiel medzi pestúnkou a monitorom dychu je ich účel. Kým detské pestúnky primárne kontrolujú, či bábätko spinká a neplače, monitory dychu strážia pravidelnosť dýchania. Sú zložené z podložky so senzormi, ktorá sa umiestňuje pod matrac. V prípade vynechania a zástavy dychu spustí monitor alarm. Pestúnky fungujú na princípe vysielačky. Detská jednotka plní funkciu vysielača, ktorý zaznamená zvuk, prípadne aj obraz. Ten potom prenáša do rodičovskej jednotky, prijímača. Ešte pohodlnejšiu kontrolu umožní pestúnka prenášajúca aj obraz z detskej postieľky či kočíka. Oproti klasickej pestúnke má však menej stabilný signál.

Monitor dychu na plienke alebo pod dekou?

Na trhu sa častejšie stretávate s monitormi dosiek, ktoré sú umiestnené pod dekou. Pozostávajú z dvoch častí spojených káblom a snímajú pravidelnosť dýchania počas spánku dieťaťa. Naproti tomu monitor plienok s klipom sa umiestňuje priamo na bruško dieťaťa, a preto je ľahšie prenosný.

Monitor dosiek

  • Väčší výber

  • nijako neobmedzuje dieťa

  • Nevhodné na časté prenášanie

  • Je potrebné skontrolovať správnu hrúbku matraca

Monitor klipov

  • Ľahko prenosné

  • Vhodné pre predčasne narodené deti

  • Možno použiť kdekoľvek, kde dieťa spí (v zastavenom kočíku, postieľke, kolíske)

  • Nevydrží tak dlho - nie je veľmi praktické, keď sa dieťa začne prevracať

  • Môžu prekážať dieťaťu

Najčastejšie využitie

Pred výberom konkrétneho modelu si tiež odpovedzte otázku, kde budete zariadenie používať najčastejšie. Od umiestnenia by sa mal ďalej odvíjať preferovaný spôsob prenosu a dosah. Radi trávite voľný čas na cestách alebo nechávate bábätko spať v kočíku na záhrade? Potom skôr oceníte vyšší dosah signálu, senzory informujúci o teplote v miestnosti aj skladnejšie prevedenie. Naopak u domácich pestúnkach si môžete priplatiť za praktické funkcie ako nočné svetlo alebo púšťanie uspávaniek.

Dôležité parametre

Veľkosť

Pesúnky majú pomerne štandardizovanú veľkosť pripomínajúcu externú webkameru. Bez problému ich tak umiestnite na poličku k postieľke alebo zavesíte nad ňu. Monitor rodičovskej jednotky by mal mať aspoň 2 palce pre prehľadné zobrazovanie ikon či obrazu dieťaťa. Kompaktnejším variantom sú potom hodinkové jednotky, s ktorými máte kontrolu bábätka stále na dosah ruky.

Hodinkové prevedenie je elegantným riešením, ktoré už nemusíte zložito prenášať z miestnosti do miestnosti

U monitora dychu sa nenechajte zmiasť vyššími rozmermi. Tie totiž zahŕňajú veľkosť podložky, ktorá sa pohybuje okolo 50 × 30 cm. Pre novorodenca vám zvyčajne vystačí jedna podložka. Starším deťom odporúčame do postieľky pokladať dosky dve, niekedy bývajú priamo súčasťou balenia, inokedy je potrebné dokúpiť zvlášť. To pochopiteľne neplatí pre klipové monitory, ktoré sa pripevňujú na plienku bábätka. Tie na svoju prevádzku podložku nepotrebujú.

Dosah signálu

Tento parameter udáva, ako ďaleko od seba môžu byť obe jednotky umiestnené. Výrobcovia zvyčajne uvádzajú maximálnu hodnotu, ktorá sa týka vonkajšieho voľného priestoru bez prekážok. Priemerný dosah sa v takom prostredí pohybuje okolo 300 m. Ak sa však na ceste nachádzajú stromy, pergola alebo iné prekážky, dosah sa automaticky skracuje.

Niektoré pestúnky sú vybavené šikovnou kontrolkou dosahu, ktorá včas informuje v prípade straty signálu.

V obytných priestoroch dosahuje signál zhruba 50 m. Čím členitejšie prostredie bytu máte, tým sa bude hodnota skracovať. Preto si skontrolujte, aké silné sú steny vo vašom byte, z akého materiálu sú vyrobené dvere a či dieťa spí na poschodí. V závislosti na týchto "prekážkach" vyberajte prípadne aj vyššie hodnoty dosahu. U monitorov dychu dosah riešiť nemusíte, pretože sa prípadný alarm spúšťa priamo zo zariadenia. Inak je tomu u kombinovaných zariadení (pestúnky a monitoru v jednom).

Počet kanálov

Na kvalitu prenosu má vplyv aj počet kanálov, z ktorých si môže zariadenie v nevyhovujúcich podmienkach vybrať a následne preladiť. Preto v tomto prípade platí, čím viac kanálov, tým lepšie. Ak bývate v paneláku alebo všeobecne husto osídlenej oblasti, dajte prednosť digitálnym prístrojom s väčším počtom kanálov, napr. 50 a viac . Keby došlo k rušeniu signálu iným (napríklad aj z inej pestúnky v susedstve), zariadenie bez problému preladí na iný. V rodinných domoch a satelitných mestečkách si väčšinou vystačíte aj s menej ako 4 kanálmi.

Na čo sa zamerať

Spôsob prenosu

Technológia prenosu zásadne ovplyvňuje kvalitu signálu a náchylnosť na rušenie. Typ pestúnky potom vyberajte predovšetkým podľa oblasti, v ktorej žijete. Bežne sa stretnete s tromi druhmi prenosu: digitálny, analógový a internetový.

  • Analógové pestúnky - ideálne riešenie pre rodinné domčeky a všeobecne menej zastavané priestory. Pracujú totiž s nižšími frekvenciami a s menším počtom kanálov. Aj preto majú vyšší dosah, ale v porovnaní s digitálnymi variantmi môžu byť náchylnejšie na rušenie inými zariadeniami.
  • Digitálne pestúnky - pracujú na vyšších frekvenciách a s vyšším počtom kanálov. To všetko ale na úkor nižšieho dosahu v miestach s prekážkami. Skôr sa preto hodia do panelových domov a bytoviek. Digitálne varianty môžu využívať bezpečnostné technológie A-FHSS proti odpočúvaniu a DECT, ktorá šifruje signál.
  • Smart pestúnky - prijímačom sa stáva inteligentný telefón či tablet. Signál je prenášaný prostredníctvom internetu. Tieto pestúnky umožňujú rad funkcií cez aplikáciu. Najprv je však nutné zabezpečiť svoje siete a zabezpečiť kvalitného poskytovateľa internetu.
Do panelových bytov vyberajte digitálne pestúnky napríklad s technológiami proti odpočúvaniu

Ovládacie prvky a prevedenie

Prehľadné nastavenie vám uľahčí prácu, preto sa skôr ako na dizajn zamerajte na ovládacie prvky. Dôležitý bude veľký displej s ukazovateľom slabej batérie a ďalších zásadných informácií. Jednotlivé prvky by mali byť intuitívne, teda dostatočne zrozumiteľné a mali by sa dať jednoducho nájsť. Aj keď bude mať pestúnka displej, väčšinu nastavení budete aj tak riešiť prostredníctvom tlačidiel. Ďalej sa zamerajte na možnosti uchytenia alebo pripevnenie pestúnky nad postieľku, na rovnú plochu poličky alebo možnosť zavesenia k pásu, keď musíte opustiť miestnosť.

Pre sledovanie dvoch detí naraz môžete dokúpiť prídavnú jednotku.

Monitor dychu netreba nijako zložito ovládať. Dôležitejšie je prevedenie, teda či plienkové, alebo doskové. Monitor na plienku sa umiestňuje k bábätku tak, aby sa dotýkal jeho bruška. Jedná sa o veľmi drobné a skladné prevedenie, ktoré využijete napríklad aj na cestách. Funguje však iba vtedy, ak je dieťa v kľude. Rozmernejším variantom je doskový monitor. Jedná sa o podložku pripojenú káblom k vyhodnocovacej jednotke fungujúcej ako alarm. Doska sa umiestňuje pod matrac a je vhodná iba do detskej postieľky.

Napájanie

Monitory dychu zvyčajne využívajú tužkové batérie. Rovnako tak rodičovská jednotka pestúnky, ktorá okrem toho môže používať tiež nabíjaciu vnútornú batériu. Detskú jednotku možno často napájať aj pomocou USB kábla cez powerbanku alebo počítač. Menej flexibilným variantom je napájanie zo siete, pri ktorom musí byť pestúnka stále zapojená. V takom prípade dbajte na to, aby nebol kábel v dosahu dieťaťa. Pre dobrodružnejších rodičov, ktorí plánujú cestu pod stan alebo kamkoľvek, kde nebude k dispozícii zásuvka, odporúčame zaobstarať kompaktnejšiu ako detskú, tak rodičovskú jednotku na batérie. Ideálna je potom kombinácia viacerých spôsobov, z ktorých si budete môcť vybrať podľa aktuálnej situácie.

Zdravotná nezávadnosť

Výrobcovia uvádzajú informácie o bezpečnosti a zdravotnej nezávadnosti na obaloch a popisoch produktu. Ak niekde chýba, mali by ste byť pri výbere opatrnejší. To isté platí aj pre atestáciu - vždy majte na pamäti, že dieťa môže s pestúnkou prichádzať do priameho kontaktu. To je dôvodom, aby ste sa pri výbere obracali iba na preverené značky a ich predajcov. Práve ten vám totiž môže zaručiť, že pestúnky vrátane príslušenstva budú vyrobené z kvalitného a predovšetkým zdravotne nezávadného materiálu.

Požadované vlastnosti a funkcie

Moderné pestúnky vám nielen postrážia, kedy sa začne dieťa v postieľke budiť a pomocou videa skontrolujú, či sa nesnažia preliezť postieľku, môžu vám však pomôcť aj s radom ďalších vecí. Vďaka obojsmernému prenosu budete môcť malého nezbedníka uspať prípadne napomenúť, pustiť mu obľúbenú uspávanku alebo premietnuť obrázky na stenu. Aké všetky funkcie dnešnej modernej pestúnky poskytujú?

Pestúnky vám okrem obrazu a zvuku môžu tiež spustiť obľúbené melódie alebo napríklad premietať obrázky
  • Obojstranný prenos zvuku - na svoje bábätko budete môcť na diaľku hovoriť. Môžete ho ľahko upokojiť svojím hlasom alebo mu napríklad zaspievať.
  • Prenos videa - videoprenos je riešený klasickou webovou kamerou, niekedy aj s nočným prisvetlením a zoomom. Prijímač má potom väčší displej, spravidla od 3,5 palca vyššie.
  • VOX (aktivácia hlasom) - prenos signálu neprebieha nepretržite, tým šetrí batérie a predlžuje prevádzku.
  • Nočné svetlo - malé deti nerady zaspávajú v úplnej tme. K tomu skvele poslúžia pestúnky s možnosťou slabého svietenia.
  • Displej - väčšinou aspoň 2-palcový, ideálne farebný. Aj bez videoprenosu oceníte menší displej, ktorý zobrazí potrebné informácie.
  • Svetelná signalizácia zvuku - ak vaše bábätko začne plakať, rozsvieti sa daná dióda. V závislosti od modelu môžete napríklad spôsobom blikania diód zistiť, ako častý a intenzívny zvuk je.
  • Indikátor pohybu - táto funkcia môže čiastočne nahradiť videopestúnku. Ak sa dieťa nečakane prebudí a začne s pokusmi o opustenie postieľky, senzor pohybu sa aktivuje a vy budete upozornení hlasným tónom alebo LED diódou.
  • Regulácia hlasitosti - ak má pestúnka obojsmerný prenos zvukov, môžete bábätko uspávať alebo upokojovať svojím hlasom. Väčšina prístrojov je preto vybavená reguláciou hlasitosti, aby ste v závislosti na okolitom šume a ruchu mohli nastaviť hlasitosť na primeranú úroveň.
  • Signalizácia vybitia - dôležitá funkcia, ktorá informuje o stave batérie, pokiaľ nie je pestúnka zrovna zapojená do siete alebo USB konektora. Nehrozí, že energia nečakane dôjde uprostred noci a vy o tom nebudete vedieť.
  • Teplomer a vlhkomer - informuje o aktuálnych podmienkach v miestnosti spiaceho dieťaťa.
  • Púšťanie hudby a uspávaniek - deti, ktorým sa nechce spať, poteší funkcia uspávaniek. Pestúnky môžu mať integrovaný MP3 prehrávač, ktorý bude púšťať obľúbenú upokojujúcu hudbu na spanie.
  • Projektor obrázkov - tieto opatrovateľky disponujú projektorom, ktorý na strop alebo stenu premieta vybrané obrázky, prípadne aj animácie alebo filmy. Môže ísť o prednastavenú zásobu alebo importované multimediálne súbory.
  • Citlivosť mikrofónu - ak si nie ste istí, že budete počuť slabý plač, nastavte citlivosť mikrofónu detskej jednotky na maximum.
  • Vibrácie - túto funkciu ponúkajú niektoré plienkové monitory dychu, ktoré spustia vibrácie vo chvíli, keď nezachytia žiadny pohyb. Vibrácie môžu bábätko stimulovať k pohybu a nádychu.

Najčastejšie otázky

Existuje riziko elektrosmogu?

Mnohí rodičia majú obavy z možného škodlivého vyžarovania rádiových vĺn. Na to niektorí výrobcovia reagujú špeciálnymi úspornými režimami (ECO mode, VOX aktivácia hlasom) a konštrukčným odtienením. Výkony týchto zariadení však ani zďaleka nedosahujú stanovené hranice, ktoré sú na to v porovnaní s inteligentnými telefónmi oveľa prísnejšie. V domácnostiach sa navyše zvyčajne vyskytujú ďalšie zdroje rádiových vĺn ako bezdrôtové počítače, multimediálne centrá a iné prístroje a opatrovateľky sú v porovnaní s nimi skutočne zanedbateľné.

Opatrovateľky a monitory dychu sú zdravotne nezávadné a pre tieto účely prísne testované

Musím kalibrovať monitor dychu?

Ak si kupujete nový model, nie je nastavenie potrebné. Kalibrácia by sa mala vykonávať približne po dvoch rokoch, preto by vám mal monitor pre jedno dieťa vydržať bez nutnosti akéhokoľvek nastavenia. Ak sa chystáte už starší monitor dychu využiť pre druhé dieťa, je dobré zariadenie zaviesť na kontrolu do servisu a nechať nastaviť.

Ako dlho vydrží batéria?

Každá pestúnka má inú dobu nabitia. Závisí od jej typu (obraz či zvuk) a iných používaných funkciách. Za štandard možno považovať 10-hodinovú výdrž s ukazovateľom stavu batérie. Monitor dychu neponúka toľko funkcií, vydrží preto tiež oveľa dlhšie. Zvyčajne sa udáva zhruba 6 mesiacov aj dlhšie.